# DlaWszystkich - SILNA WOLA

Powstrzymywanie się... to hasło towarzyszy nam kolejny tydzień.

Powstrzymujemy się od wychodzenia z domu (mimo kuszącej pogody, jaka była w sobotę), od spotykania z najbliższymi, przyjaciółmi, późnego chodzenia spać, od...(sami sobie odpowiedzcie od czego).

Czy wiecie, że powstrzymywanie się jest związane z silną wolą? Psychologowie od dawna byli zainteresowani tą cechą ludzką. Na podstawie badań odkryli, że SILNA WOLA wpływa na:
- wyniki w nauce,
- zdrowie
- ogólnie życie człowieka

Bo tam, gdzie jest siła woli, istnieje rozwiązanie, asertywność, wytrwałość, zdecydowanie i stanowczość. Każdego dnia używamy siły woli, aby podjąć jakieś działanie lub przestać coś robić, oprzeć się pokusom, przezwyciężyć zwlekanie, tworzyć dobre nawyki i ostatecznie osiągnąć swoje cele.

A czy wiecie jak wyglądały badania psychologów nad silną wolą?

Otóż dawno temu (w 1972r.) psycholodzy z Stanford University (wiecie, gdzie to jest?), robili eksperymenty
z dziećmi i piankami marshmallow. Każde dziecko zostawało sam na sam z pianka marshmallow. Polecenie było proste: eksperymentator mówił do dziecka - "Na chwilę muszę wyjść z pokoju. Zaraz wrócę. W tym czasie możesz zjeść piankę lub poczekać, aż wrócę i w nagrodę otrzymać drugą".
Dzieci biorące udział w eksperymencie były obserwowane przez badaczy w dalszym życiu. Obserwowano ich osiągnięcia. Wnioski zawarłyśmy powyżej.

Chcecie zobaczyć, jak się męczyli biedactwa?
https://www.youtube.com/watch?v=Yo4WF3cSd9Q

Hmm.. 50 lat później mocno się zastanawiamy, czy to było
w porządku. Przecież pianki są niezdrowe i zawierają dużo cukru. A ten obniża odporność.. Także prosimy Was nie powtarzajcie tego błędu i nie ćwiczcie na rodzeństwie!

Pamiętajcie, że Ci, co wytrwali, odnieśli więcej sukcesów później.
Więc warto!

Życzymy wytrwałości w dalszym powstrzymywaniu się :)

AP/AK